odblaskowi ambasadorzy

Jak popularyzować odblaski wśród dzieci i młodzieży? Najlepiej przy pomocy osób, które są godnym wzorem do naśladowania. Dwukrotny mistrz olimpijski, indywidualny mistrz świata, zdobywca Pucharu Polski 2013/2014, ośmiokrotny mistrz polski. Na nartach zaczął jeździć w wieku 3 lat. Gdy miał 4 lata (!) odbył swój pierwszy skok. Nadzieja polskich skoków, na konkurs "włącza tryb bojowy". Kamil Stoch – to doskonały przykład. Przeczytajcie, co na temat bezpieczeństwa drogowego ma do powiedzenia kolejny z ambasadorów kampanii Odblaskowi.pl.

Czy Twój strój narciarski posiada jakieś elementy odblaskowe?

Kamil Stoch: Sam kombinezon skoczka nie zawiera takich elementów, zakładamy go tylko na skoczni. Natomiast każdy element stroju reprezentacji zawiera odblaskowe elementy. Buty także. W zimie szybko robi się ciemno, a bezpieczeństwo jest bardzo ważne.

Dlaczego Twoim zdaniem dzieci tak bronią się przed noszeniem elementów odblaskowych?

KS: Być może to kwestia samej atrakcyjności odblasków. Gdyby opracować jakieś niekonwencjonalne odblaski, w ciekawych kształtach lub w formie bohaterów z kreskówek, dzieci zabiegałyby o to, by je nosić. Znam wiele dzieci, które uwielbiają odblaski.

Jak zmienić opinię młodzieży dotyczącą noszenia odblasków?

KS: Na pewno stale trzeba edukować w tym zakresie dzieci i młodzież, dorosłych zresztą też. Najlepiej robić to na przykładach, pokazywać różnice, zadziałać na wyobraźnię, uświadomić konsekwencje nieodpowiedzialności.

Czy byłeś kiedyś, jako kierowca bądź pasażer, świadkiem sytuacji zagrożenia życia wynikającej ze słabej widoczności lub z braku widoczności na drodze?

KS: Niestety wiele razy byłem świadkiem takiej sytuacji i jako kierowca i jako pasażer. Nie rozumiem zachowania wielu pieszych w miejscach słabo oświetlonych, ale skrajną głupotą jest narażanie na nieszczęście innych uczestników ruchu drogowego. Miałem kiedyś taką sytuację, jadąc nieoświetloną wąską drogą, że nagle z naprzeciwka pokazał się koń ciągnący wóz. Nie miał ani odblasku, ani choćby najmniejszego światełka. Bardzo się przestraszyłem, bo gdyby ktoś w tym momencie mnie wyprzedzał, to sytuacja zakończyłaby się tragedią.

Masz jakieś nietypowe pomysły na odblaskową edukację młodzieży?

KS: Najlepiej działają przykłady – dorośli powinni dawać dobry przykład, a młodzież powinna mieć świadomość zagrożeń i konsekwencji. Świetnym pomysłem byłoby zapoczątkowanie mody na noszenie odblasków, wprowadzanie ich do strojów, akcesoriów.

Przesłanie mistrza - dlaczego TRZEBA dbać o elementy odblaskowe w swoim stroju?

KS: Żeby żyć! Niestety na chwilę obecną kultura jazdy w Polsce pozostawia wiele do życzenia. Nawet niewielki element odblaskowy może uratować życie. Piesi także bywają nieodpowiedzialni. Nawet najlepszy kierowca musi mieć szansę zauważenia pieszego na wąskim poboczu w porę. Noście więc odblaski, aby nie było za późno.

Video

Ostatnie w galerii

odblaskowi-swadzim-komorniki (9)
odblaskowi-swadzim-komorniki (7)
odblaskowi-swadzim-komorniki (4)
odblaskowi-swadzim-komorniki (5)
odblaskowi-swadzim-komorniki (6)
odblaskowi-swadzim-komorniki (2)
odblaskowi-swadzim-komorniki (3)
odblaskowi-swadzim-komorniki (1)
Dalsze przeglądanie strony, oznacza akceptację użycia ciasteczek ("cookies").