Ten serwis używa plików cookies i podobnych technologii. Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

.

Zrozumiałem

odblaskowi ambasadorzy

Na co dzień zniewala śmiechem. Okrzyknięty "Satyrykiem Wszechczasów", na scenie ma doskonały kontakt z publicznością, a jej reakcje są częścią jego programu. Satyryk, artysta kabaretowy, uczestnik wielu akcji charytatywnych - Marcin Daniec – temat odblasków traktuje bardzo poważnie.

Odblaski - element wyśmiewany przez młodzież. Jak zamienić przedmiot żartów w niezbędny gadżet i zachęcić młodzież do noszenia elementów odblaskowych?

Marcin Daniec: Od 20 lat, regularnie bywam w Stanach Zjednoczonych z występami. Tamtejszą młodzież dopiero trudno do czegoś namówić, a jednak, w trosce o swoje bezpieczeństwo większość młodzieży nosi odblaski!

Przypomina Pan swoim córkom o zakładaniu odblasków po zmroku?

MD: Jedna z moich córek jest już dorosłą kobietą, ale zawsze uczulałem ją na kwestię bezpieczeństwa. Od 1-go roku życia uczyłem ją wierszyka: "Spójrz na lewo, spójrz na prawo, jeszcze w lewo... ruszaj żwawo!" Druga z córek ma...9 lat, również zna już ten wierszyk. Rower, hulajnogę,rolki, plecak i elementy garderoby ma naszpikowane odblaskami.

Był Pan kiedyś, jako kierowca, bądź pasażer świadkiem sytuacji zagrożenia życia, wynikającej ze słabej widoczności bądź braku widoczności na drodze?

MD: Mój zawód sprawia, że od 1 stycznia do 1 lipca przejechałem już 30 000 km. Wiele razy miałem takie sytuacje, że cudem, w ostatniej chwili dostrzegłem zupełnie niewidoczne dziecko, albo dużą grupę dzieci, idących poboczem,  często nieprawidłową stroną. Dorosłych również!

Jak walczyć z brakiem widoczności pieszych na drogach?

MD: Trzeba mówić o tym wszędzie: w domach, szkołach, w radiu i telewizji.

Ma Pan pomysł jak nakłonić młodzież do noszenia odblasków, skoro prośby, ani groźby nie pomagają?

MD: Myślę, że ciągłe uświadamianie i atrakcyjne pomysły na odblaski, spełnią swoją rolę. Wiele firm "przemyca" na rowerach, wózkach dziecięcych, plecakach, czy kurtkach, elementy odblaskowe! Wygląda to bardzo czadersko!

Video

Ostatnie w galerii

Warszawa (1)
Warszawa (2)
Warszawa (3)
Warszawa (4)
Warszawa (5)
Warszawa (6)
Warszawa (7)
Warszawa (8)
Warszawa (9)
Warszawa (10)
Warszawa (11)
Warszawa (12)
Warszawa (13)
Warszawa (14)
Warszawa (15)