odblaskowi ambasadorzy

Odblaskowi.pl co roku docierają z darmowymi opaskami odblaskowymi do tysięcy osób. Nie byłoby to możliwe bez wsparcia partnerów strategicznych. Jednym z nich jest firma Inter Cars, która od lat aktywnie działa na rzecz kampanii. Pani Marta Ciesielska - reprezentująca Inter Cars S.A. - odpowiada m.in. jak poprawić bezpieczeństwo na drogach oraz dlaczego tak ważne jest regularne serwisowanie samochodu przez kierowców.

1. Firma Inter Cars od kilku lat aktywnie wspiera kampanię Odblaskowi.pl. Czy zauważają Państwo efekty tych działań? Czy piesi są rozważniejsi?

Obecnie trwa wiele kampanii wspierających bezpieczeństwo na drodze w różnych formach. Jako Inter Cars będziemy nadal wspierać akcję Odblaskowi.pl, komunikując kierowcom jak bezbronny jest pieszy w starciu z każdym pojazdem mechanicznym i jak ważne jest prawidłowe oznakowanie pieszego szczególnie w trudnych warunkach atmosferycznych. Jak pokazują statystyki policji, wypadków z udziałem pieszych jest coraz mniej, więc można powiedzieć, że dokładamy swoją cegiełkę do tych poprawiających się statystyk.

 

 

2. Jak powinno się edukować najmłodszych, aby byli świadomi zagrożeń jakie czyhają na nich na drodze?

Edukacja powinna przebiegać jako proces ciągły, docierając do wszystkich grup wiekowych. Działania Odblaskowych powinny być zatem skierowane również do starszych, ażeby to oni, od najmłodszych lat uświadamiali swoje pociechy jak niebezpieczne może być poruszanie się po drogach bez elementów odblaskowych. Jeśli chodzi o młodzież, myślimy, że edukacja w formie zabawy to najbardziej skuteczna forma dotarcia do najmłodszych.

 

3. Weźmy teraz pod uwagę drugą stronę. Co kierowca może zrobić żeby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom drogowym?

Przede wszystkim kierowcy powinni poruszać się sprawnym pojazdem. Powinny dbać o właściwy stan ogumienia odpowiedni do panujących warunków w danym sezonie, posiadać sprawny układ hamulcowy oraz zawieszenia. Na zachowanie pojazdu na drodze wpływa wiele układów, dlatego regularne serwisowanie pojazdu jest tak ważne. Zaczynając od prozaicznych piór wycieraczek, których stan ma duży wpływ na poruszanie się np. w deszczu. Poza tym doświadczenie pokazuje, że światła przeciwmgłowe w pojazdach powinny być standardowym wyposażeniem każdego pojazdu, a nie dodatkową opcją za dopłatą.

 

4. Państwa firmę codziennie odwiedza mnóstwo kierowców. Jak oni oceniają poziom zagrożenia na drodze, które powodują piesi i rowerzyści?

W świecie pieszych i zmotoryzowanych zawsze będzie panował duży konflikt interesów. Uważamy, że zderzenie tych dwóch światów i nawet chwilowa zamiana ról mogłaby skutecznie wpływać na poprawę bezpieczeństwa. Z doświadczeń kierowców wynika, że piesi często nie liczą się z ryzykiem i nie zdają sobie sprawy z praw fizyki i potencjalnych konsekwencji zderzenia z pojazdem, w których najczęściej to oni tracą najwięcej.

 

5.  Co jeszcze można zrobić, żeby poprawić bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu drogowego?

Akcja „Odblaskowi” odpowiada na to pytanie – Edukować, przypominać dzieciom, rodzicom, dorosłym. Obowiązkiem każdego z nas jest zachowanie największych względów ostrożności na drodze, by dbać o bezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu drogowego. Kierowcy powinni jeździć wolniej, szczególnie na drogach, gdzie brak jest chodnika lub większego pobocza, a rowerzyści i piesi nie mogą zapominać o odblaskach, latarkach, światełkach itp., żeby można było ich dostrzec z daleka.

Video

Ostatnie w galerii

odblaskowi-swadzim-komorniki (9)
odblaskowi-swadzim-komorniki (7)
odblaskowi-swadzim-komorniki (4)
odblaskowi-swadzim-komorniki (5)
odblaskowi-swadzim-komorniki (6)
odblaskowi-swadzim-komorniki (2)
odblaskowi-swadzim-komorniki (3)
odblaskowi-swadzim-komorniki (1)
Dalsze przeglądanie strony, oznacza akceptację użycia ciasteczek ("cookies").