odblaskowi ambasadorzy

Psycholog. Autor 13 książek. Mówi biegle aż w 7 językach. Dr Mateusz Grzesiak dołączył do tegorocznej kampanii Odblaskowi.pl.

1. Pamiętasz o noszeniu o elementów odblaskowych? Kiedy najczęściej je zakładasz i jakie to są odblaski?

Pamiętam o noszeniu elementów odblaskowych zawsze kiedy mam zamiar iść w źle oświetlonym miejscu. Najczęściej są to odblaski już wszyte w ubrania, kurtkę , ale czasami trzeba użyć dodatkowych odblasków.

2. Młodzież niechętnie nosi odblaski, jak myślisz, z czego to wynika?

W dzisiejszych czasach młodzież zwraca uwagę głównie na wygląd i ciuchy, uważając że odblaski mogą zepsuć ich stylizację lub powodować śmiech u znajomych. Jest to złe myślenie i mam nadzieję że zrozumieją jak ważna jest widoczność na drodze.

3. Byłeś kiedyś, jako kierowca bądź pasażer, świadkiem sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia, wynikającej ze słabej widoczności na drodze?

Oczywiście i to parokrotnie. Jako kierowca nieraz mijałem słabo widocznych pieszych lub rowerzystów. Są to ułamki sekund kiedy kierowca dostrzega takie osoby i ma czas na reakcję. Za każdym razem jest to duże zagrożenie dla zdrowia lub życia.

4. Jak duży wpływ, Twoim zdaniem mają odblaski na bezpieczeństwo pieszych bądź rowerzystów?

Bardzo duże, wręcz nieocenione. Odblaski gwarantują, że będziemy widoczni dla wszystkich użytkowników drogi! Jesteś widoczny - jesteś bezpieczny.

5. Czy Twoim zdaniem polskie drogi, pobocza są dostosowane do pieszych czy rowerzystów? Brak chodników, trudna droga do i ze szkoły, nieoświetlona jezdnia, brak pobocza - to realne sytuacje?

Polskie drogi pozostawiają wiele do życzenia. Czasami jezdnia i pobocze są bardzo słabo , albo w ogóle nieoświetlone, co stwarza duże zagrożenie. Mam nadzieję że ta sytuacja zmieni się w jak najszybszym czasie.

6. Gdybyś mógł stworzyć swój własny odblaskowy gadżet, co by to było?

Bardzo ciężkie pytanie, ponieważ taki gadżet musi spełniać wiele kryteriów, ale tez musiałby się spodobać, żeby zwłaszcza młodzież chciała go używać. Może etui na telefon. Dzisiaj każdy ma telefon i często używamy ich nawet idąc chodnikiem lub czekając na autobus.

Video

Ostatnie w galerii

odblaskowi-swadzim-komorniki (9)
odblaskowi-swadzim-komorniki (7)
odblaskowi-swadzim-komorniki (4)
odblaskowi-swadzim-komorniki (5)
odblaskowi-swadzim-komorniki (6)
odblaskowi-swadzim-komorniki (2)
odblaskowi-swadzim-komorniki (3)
odblaskowi-swadzim-komorniki (1)
Dalsze przeglądanie strony, oznacza akceptację użycia ciasteczek ("cookies").