Problemy ze wzrokiem mogą dotknąć każdego bez względu na wiek. W przypadku najmłodszych dzieci często przy problemach ze wzrokiem da się zauważyć częste podchodzenie do obserwowanego przedmiotu, mrużenie oczu czy też ich pocieranie. Warto w takim przypadku odwiedzić okulistę, aby zdiagnozował ewentualny problem. Dzieci często nie lubią okularów, co rodzi pewne komplikacje. Okulary minusy u dzieci to w wielu przypadkach konieczność. Wiele osób zastanawia się, czy warto je stosować. To tylko jedno z nurtujących pytań, na które postaramy się udzielić odpowiedzi w dalszej części niniejszego tekstu.

Kiedy warto zbadać wzrok u dzieci?

Szacuje się, że badania o profilaktycznym charakterze mają sens u dzieci w wieku około 2-3 lat. Do tego dobrze je potem powtarzać raz do roku, a jeżeli została wykryta wada, to ten czas skraca się do 6 miesięcy.

Wskazanie właściwej korekcji okularowej

Nie trzeba raczej nikomu tłumaczyć, że precyzyjne wskazanie wady wzroku u najmłodszych jest szalenie istotne. Szybkie wykrycie wady oraz precyzyjny dobór szkieł pozwala zatrzymać wadę lub wręcz ją cofnąć. Samo badanie jest poprzedzone zakropleniem oczu i na podstawie wyników badania podejmowane są dalsze kroki. W przypadku dzieci okulary są dobierane podczas wizyty połączonej z badaniem wady refrakcji. W kontekście starszych dzieci i młodzieży zdarza się, że konieczna jest kolejna wizyta, na której dopiero możliwy jest optymalny dobór szkieł.

Okulary minusy u dzieci – czy warto je stosować?

Po badaniu, jeśli wykryto u dziecka wadę wzroku, otrzymujemy receptę okularową. Taka sytuacja ma miejsce w zasadzie bez względu na wiek. W przypadku młodszych dzieci idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy noszą one okulary na stałe. Po badaniu pacjent powinien również otrzymać informację, kiedy powinien odwiedzić gabinet ponownie w celu wykonania badań kontrolnych. Badania te podtrzymują noszone dotychczas szkła lub też ma miejsce ich zmiana w zależności od rozwoju bądź zahamowania wady.

W przypadku najmłodszych ze zdiagnozowanymi dużymi wadami nierzadko okazuje się, że chętnie noszą one okulary, gdyż pozwalają one im na znacznie lepsze widzenie. Oczy dziecka nie tylko nie męczą się, ale i sam obraz jest wyraźniejszy. Bardziej problematyczna jest kwestia najmłodszych, którzy mają wadę jednego oka. Tutaj można zauważyć niezwykle często sytuacje, że dzieci te uznają, że nie są im potrzebne okulary. Oczywiście mogą one widzieć dobrze, lecz jest to fakt związany z widzeniem jednym okiem. W takich przypadkach nieocenione jest to by okulista, przekonał małego pacjenta do noszenia okularów.

Zaprzestanie noszenia okularów

Często znane są przypadki, gdy wraz z wiekiem dziecka niektóre wady wzroku ulegają cofnięciu. Tym samym z czasem mały pacjent otrzymuje coraz to słabsze soczewki. Można tutaj łatwo popełnić błąd, a mianowicie na własną rękę zaprzestać ich noszenia. Taki stan rzeczy może mieć miejsce tylko i wyłącznie za zgodą okulisty. Specjalista ten oczywiście swoją decyzję motywuje konkretnym badaniem.

Kilka słów na koniec

Reasumując noszenie okularów minusów, przyczynia się do poprawy wzroku i stymulowanie aparatu wzroku z wadą do patrzenia. Oczywiście cały proces musi przebiegać pod opieką specjalisty. Warto jednak badać wzrok regularnie, aby w razie konieczności jak najszybciej zareagować i wyposażyć dziecko w odpowiednie okulary. Dzięki temu znacznie zwiększymy jego komfort w trakcie dnia.

Artykuł przypisany do: